01 Eylül 2016 Perşembe
08:30

Hurda araç sahipleri dikkat!

Hurda araç sahipleri dikkat!

Türkiye’de milyonlarca araç sahibinin merakla beklediği hurda araç indirimi çalışması tamamlandı

2014 yılı başından itibaren uygulamaya konulacak düzenlemeyle 20 yaşın üzerindeki araçlara devlet 3 bin ile 6 bin lira arasında ücret ödeyecek. Yeni araç almak isteyen hurda araç sahiplerine ayrıca vergi indirimi de sağlanacak. Ancak araçların Türkiye’de üretilmesi şartı getirilecek. Düzenleme, yerel seçimler öncesinde hayata geçirilecek. Hurda teşviki, seçimler öncesinde ekonominin canlanmasına da büyük katkı sağlayacak.
Türkiye’de 20 yaşın üzerindeki araçların trafikten çekilmesini öngören düzenleme, tamamlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlıklarının üzerinde çalıştığı düzenlemede, üç aşamalı teşvik sistemi uygulanacak. Buna göre, vergisi nedeniyle hurda aracını elinden çıkaramayanlara büyük kolaylık getirilecek. Devlet bu kapsamdaki araçların vergi borçlarının faizlerinden vazgeçecek. Sadece anaparalar tahsil edilecek. Devlet hurda aracı satın alacak. Böylece, vatandaş da vergisini araç bedeli ile ödeyebilecek.
Yerli üretime teşvik var
Yeni düzenlemeyle hurda aracını satarak yeni araç almak isteyenlere de büyük avantaj getiriliyor. Bu kapsamdaki araçlara da devlet yıl ve modeline göre 3 bin ile 6 bin lira arasında ücret ödeyecek. Vatandaş isterse hurda aracını vererek, yerine yeni bir araç alabilecek. Bu kapsamdaki araçlara ayrıca vergi indirimi de sağlanacak. Burada sadece araçların yerli üretim olması şartı aranacak. Bu yöntemle, yerli otomobil üreticilerine de destek sağlanması planlandı. Hurda paketinde, araçların motorlu taşıtlar vergisinde düzenleme yapılması öngörüldü. Buna göre, çevreye duyarlı olan daha az kirleten araçların motorlu taşıtlar vergisi daha düşük olacak. Çevreye fazla kirleten araçların motorlu taşıtlar vergisinde ise diğerlerine göre daha artış olacak.
(Hüseyin Özay/Taraf)
Yayınlanma:   Son Güncelleme:


Etiketler: hurda otomobil, araç

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :